O zdrowiu psychicznym i fizycznym

Psychoterapia krakowska uświadomiła mi coś, co w teorii wiedziałam od dawna: stres powoduje globalną reakcję całego organizmu. W rezultacie niego pocę się, czerwienię, moje serce bije szybciej, drżą mi nogi i dłonie. Gdy stres jest wyjątkowo silny, odczuwam coś na zasadzie silnego uścisku w żołądku, mam zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia i słyszenia.

Mimo że mam świadomość tego, iż stres jest niezbędnym dla nas czynnikiem mobilizującym, to jednak, gdy występuje on w nadmiarze, prowadzi do wyczerpania oraz poważnych chorób wegetatywnych. Jest też źródłem kłopotliwych objawów. Badania pokazują jednoznacznie, iż przewlekły stres prowadzi do problemów z nadciśnieniem, powoduje choroby onkologiczne (dodatkowe informacje na stronie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Onkologia) bądź też problemy natury alergicznej.

W moim przypadku, jak oraz zapewne w przypadku licznych innych osób, zmagających się z podobnym problemem, nie ma konieczności walki lub ucieczki w sytuacjach, które nas stresują, stąd również można stwierdzić, że opisywany mechanizm stał się swoistym ograniczeniem dla codziennego funkcjonowania.

psychiatra kraków Nierozładowany stres pozostaje w ciele w formie napięcia, które paraliżuje i upośledza nasze codzienne funkcjonowanie.

Niezwykle nierzadko zdarza się, że towarzyszy temu objawy, które mój psychiatra Kraków określił jako tunelowe widzenie, które jest ponoć jednym z procesów adaptacyjnych obserwowanych u zwierząt znajdujących się w obliczu realnego zagrożenia. Jak mi wytłumaczył, tunelowe widzenie pełni wówczas funkcję minimalizowania do minimum bodźców zakłócających, a tym samym umożliwia ucieczkę lub obronę przed napastnikiem.

Dodatkowe materiały na temat zagadnień poruszonych w tym wpisie są dostępne na stronie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Psychiatria

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s