Skuteczność psychoterapii

gabinet psychiatryczny kraków

Decydując się na podjęcie terapii, musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż terapeuta nie jest lekarzem. Dlatego też błędnym nastawianiem do psychoterapii jest oczekiwanie od terapeuty wystawienia precyzyjnej diagnozy naszych problemów oraz wypisania właściwej recepty na życie w szczęściu. psychoterapia Kraków (więcej szczegółów tutaj: http://opoczynska-morasiewicz.pl/oferta/diagnostyka-i-terapia/) to proces, podczas którego sami powinniśmy dojść do pewnych konkretnych wniosków oraz nauczyć się samodzielnie rozwiązywać swoje problemy oraz oswajać towarzyszące nam lęki.

W terapii pracę nad sobą musimy wykonać sami, terapeuta czuwa tylko nad jej przebiegiem. Terapeuta swoimi pytaniami i wypowiedziami kieruje pacjenta na właściwy tor poszukiwań oraz rozumowania, nie narzuca jednak konkretnej drogi dochodzenia do sedna problemu. To pacjent podejmuje wysiłek odkrywania swojego prawdziwego „ja”, terapeuta mu w tym wyłącznie towarzyszy. Trochę wygląda to tak, jakby zapalano nam światła w kolejnych pomieszczeniach – to od nas w dużej mierze zależy to, co w nich zobaczymy oraz co z tym dalej zrobimy.

Wielu osobom decydującym się na rozpoczęcie terapii wydaje się, iż podczas tych spotkań z psychoterapeutą uzyskają one kilka konkretnych, gotowych rozwiązań, które efektywnie oraz sprawnie uporządkują jego życie i wprowadzą do niego ład oraz harmonię. Niestety, przekonanie takie jest nie dość, iż błędne, to jeszcze bardzo szkodliwe.

To, co powie nam terapeuta w procesie terapii psychologicznej, lub to, do czego wspólnie będziemy z nim dochodzić, ma na celu jedynie wprowadzenie ładu do naszych myśli, obaw oraz uczuć. Ma nas zachęcić i wesprzeć do podejmowania wysiłku pracy nad sobą oraz naszym wewnętrznym światem. Rolą terapeuty jest także swoista asekuracja pacjenta, tak by jego odkrywanie siebie przebiegało we właściwym kierunku i oczekiwanej formie.

Psychoterapia w krakowie nie daje i nie narzuca konkretnych rozwiązań. Psychoterapia w krakowie to nie zestaw magicznych receptur i przepisów według których powinniśmy postępować w danej sytuacji. W praktyce bowiem każda sytuacja jest inna oraz związana jest z innymi czynnikami, tak więc nie ma możliwości stworzenia zbioru cudownych rad, wbrew temu, co można czasami przeczytać w różnego rodzaju dostępnych na rynku prasowym poradnikach.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s